Manufacturer of a wide range of products which include 5 kvar ac reactor, 15 kvar ac reactor, 10 kvar ac reactor, 7.5 kvar ac reactor, 30 kvar ac reactor and 25 kvar ac reactor.
₹ 2625 / Piece Get Latest Price
| Reactor Type | Series Reactor |
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 5 KVAR |
| Cooling Type | Air Cooled |
Minimum order quantity: 11 Piece
₹ 4100 / Piece Get Latest Price
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 15 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Maximum switching frequency | 50Hz |
| Insulation | F Class |
₹ 3260 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 415 V |
| Application | Harmonic Filter, Capacitor Bank |
| Reactor Type | Series Reactor |
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Maximum switching frequency | 50Hz |
| Power | 10 KVAR |
| Insulation | F Class |
₹ 3115 / Piece Get Latest Price
| Application | Harmonic Filter, Capacitor Bank |
| Reactor Type | Series Reactor |
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Maximum switching frequency | 50Hz |
| Power | 7.5 KVAR |
| Insulation | F Class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6270 / Piece Get Latest Price
| Reactor Type | Series Reactor |
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 30 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 11 Piece
₹ 5560 / Piece Get Latest Price
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 25 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 11 Piece
₹ 4940 / Piece Get Latest Price
| Reactor Type | Series Reactor |
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 20 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 11 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Reactor Type | Series Reactor |
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 50 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 11 Piece
₹ 7220 / Piece Get Latest Price
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 40 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 11 Piece
₹ 9300 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 415 V |
| Application | Capacitor Bank, Harmonic Filter |
| Reactor Type | Series Reactor |
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 75 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Cooling | Air Cooled |
₹ 11400 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 415 V |
| Application | Capacitor Bank, Harmonic Filter |
| Reactor Type | Series Reactor |
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 100 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
₹ 15700 / Piece Get Latest Price
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 150 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Insulation Class | F |
| Frequency | 50Hz |
| Cooling | Air Cooled |
₹ 13200 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 415 V |
| Application | Harmonic Filter, Capacitor Bank, APFC Pannel |
| Reactor Type | Series Reactor |
| Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 440V |
| Power | 125 KVAR |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Cooling | Air Cooled |
Kunj Patel (Director)
Power Transelectro
391, Sadhu Waswani Nagar, Near Sindhi Colony
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India