Manufacturer of a wide range of products which include 3kva single phase control transformer, 5kva single phase control transformer, 10kva single phase control transformer, 1.5kva control transformer, 750va single phase control transformer and 200va single phase control transformer.
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 3KVA |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Input Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz |
| Power Rating Type | 3KVA |
| Phase | Single Phase |
| Output Voltage | 110V |
| Insulation | F Class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 5 kVA |
| Input Voltage | 415V |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single Phase |
| Output Voltage | 220V |
| Insulation | F Class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 10 kVA |
| Power | 10 kVA |
| Input Voltage | 415V |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single Phase |
| Output Voltage | 220V |
| Insulation | F Class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1.5KVA |
| Winding Material | Copper |
| Transformer Type | Control |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Input Voltage | 415V |
| Frequency | 60Hz |
| Output Voltage | 220V |
| Power | 1.5KVA |
| Phase | Single Phase |
| Insulation | F Class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75kva |
| Input Voltage | 415V |
| Frequency | 50Hz |
| Usage/Application | to step down a high voltage to a lower, more manageable voltage for powering control circuits in var |
| Type of Isolation Transformers | Power Line Isolation Transformer |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Output Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase |
| Power | 750VA |
| Insulation | F Class |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.2 kVA |
| Input Voltage | 415V |
| Frequency | 50Hz |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Output Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase |
| Power | 200VA |
| Insulation | F class |
₹ 4300 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1 kVA |
| Power | 1 kVA |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 415V |
| Power Rating. | 1KVA |
| Output Voltage | 220V |
| Insulation | F Class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2 kVA |
| Input Voltage | 380V |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Frequency | 60Hz |
| Phase | Single Phase |
| Output Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 100 VA |
| Winding Material | Copper |
| Transformer Type | Control |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Input Voltage | 415V |
| Frequency | 50Hz |
| Output Voltage | 110V |
| Phase | Single Phase |
| Insulation | F class |
₹ 1925 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 300VA |
| Winding Material | Copper |
| Transformer Type | Control |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Usage/Application | control panels, machinery, automation systems, and other electrical systems |
| Input Voltage | 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 300VA |
| Phase | Single Phase |
| Out Voltage | 220V |
| Insulation | F Class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.5KVA |
| Type of Isolation Transformers | Power Line Isolation Transformer |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Phase | Single |
| Input Voltage | 415V |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.02 kVA |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 60Hz |
| Usage/Application | It's commonly found in applications like machine tools, HVAC systems, and control panels where prec |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Country of Origin | Made in India |
| Output Voltage | 110V |
| Phase | Single Phase |
| Insulation | F Class |
| Power Rating (VA) | 25VA |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.05 kVA |
| Input Voltage | 380V |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single Phase |
| Output Voltage | 110V |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 1 Piece
Kunj Patel (Director)
Power Transelectro
391, Sadhu Waswani Nagar, Near Sindhi Colony
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India