
Get Latest Price
| Transformer Type | Current Transformer (CT) |
| Power Rating | 1 kVA |
| Cooling Type | Dry Type/Air Cooled |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 230V |
| Output Voltage | 12V |
| Current Rating | 1A |
| Winding Material | Copper |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Application | Power Supply, UPS & Inverter, Control Panel |
Kunj Patel (Director)
Power Transelectro
391, Sadhu Waswani Nagar, Near Sindhi Colony
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India