Manufacturer of a wide range of products which include 225a output line choke, 2.5a output line choke, 20a output line choke, 30a output line choke, 50a output line choke and 105a output line choke.
₹ 16250 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 225 Amperes |
| Size | larger than a smaller 10A or 60A choke |
| Weight | (25-28 kg) |
| Temperature | -10 DegreeC to 50 DegreeC |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 225A |
| Insulation | F class |
| Cooling | Air Cooled |
The Output Line Choke is a reliable and cost-effective solution for managing power system disturbances and enhancing system reliability.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 2.5 A |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 2.5A |
| Cooling | Air Cooled |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 11 Piece
₹ 1715 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 20 A |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Insulation | F class |
| Cooling | Air Cooled |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2540 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 30 A |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 30A |
| Cooling | Air Cooled |
| Insulation | F Class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3350 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 50 A |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Cooling | Air Cooled |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7465 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 150 A |
| Application | VFD Output |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 105A |
| Cooling | Air Cooled |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 150 A |
| Application | VFD Output |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 150A |
| Cooling | Air Cooled |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32800 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 450 A |
| Application | VFD Output |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 450A |
| Cooling | Air Cooled |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 6A |
| Insulation | F class |
| Cooling | Air Cooled |
Minimum order quantity: 11 Piece
The Output Line Choke is a reliable and cost-effective solution for managing power system disturbances and enhancing system reliability.
₹ 1335 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Application | VFD Output |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Cooling | Air Cooled |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 40 A |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Insulation | F class |
| Cooling | Air Cooled |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4700 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 75 A |
| Application | VFD Output |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 75A |
| Insulation | F class |
| Cooling | Air Cooled |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 19200 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 270A |
| Application | VFD Output |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 270A |
| Insulation | F class |
| Cooling | Air Cooled |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 44400 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 600A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Application | VFD Output |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Current Type | 600A |
| Insulation | F class |
| Cooling | Air Cooled |
Minimum order quantity: 1 Piece
Kunj Patel (Director)
Power Transelectro
391, Sadhu Waswani Nagar, Near Sindhi Colony
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India