Offering you a complete choice of products which include potential transformer 800v, 415v potential transformer and 50va potential transformer.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 800V |
| Input Voltage | 110V |
| Phase | Three Phase |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 1 Piece
The 800V Potential Transformer is a high-quality device designed to accurately measure voltage levels in electrical systems up to 800 volts. This transformer is built with precision and reliability in mind, ensuring consistent and dependable performance in various industrial applications. With its durable construction and efficient design, the 800V Potential Transformer is an essential tool for monitoring and controlling voltage levels with precision and accuracy.
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Primary Voltage | 415V |
| Material | Copper |
| Secondary Voltage | 110 V |
| Accuracy Class | 0.5 |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415V |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Primary Voltage | 800V |
| Material | Copper |
| Secondary Voltage | 110 V |
| Accuracy Class | 0.5 |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 50VA |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 660V |
| Output Voltage | 110V |
| Insulation | F class |
Minimum order quantity: 1 Piece
Kunj Patel (Director)
Power Transelectro
391, Sadhu Waswani Nagar, Near Sindhi Colony
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India